NOVINKY

arr3Úprava rozměrů na přáníLíbí se Vám některý produkt, ale jeho rozměry se nehodí do Vašeho interiéru? Neváhejte nás... arr3Přehled novinekChcete mít aktuální přehled o všech novinkách na našem webu? Staňte se našimi přáteli na Facebooku!...

KONTAKTY

KaNJC s.r.o.
Pravíkov 13
394 70 Kamenice nad Lipou
tel: +420 776 229 329
info@jidelni-stul.eu

RADY, NÁVODY
Jak vybrat nábytek z masivu

Dřevěný nábytek z masivu je oblíben zejména pro svou krásu a kvalitu. Přednosti dřeva zná asi každý, protože se jedná o staletími prověřený tradiční materiál, který dokáže vnést kousek kouzla přírody do každého interiéru. Pokud si pořizujete nábytek a váháte nad materiálem, přemýšlejte o nábytku z masivu. Je to investice, která se dlouhodobě vyplatí. Přírodní dřevo léty na vzhledu jen získá, je příjemné na dotek a voní, je pevné, odolné, krásné a věčné.

Výhody a nevýhody

Mezi hlavní výhody nábytku z masivu patří jeho zdravotní nezávadnost, neboť se z něj neuvolňují žádné nežádoucí či rakovinotvorné látky, jako jsou např. formaldehydy, které se používají v pojivech u nábytku z dřevotřísky. Nábytek z masivu musí být vyroben z pěkného a zdravého kusu dřeva, které je k dispozici v dostatečně velkých kusech, aby byla struktura nábytku celistvá. Důležité přitom také je, aby práci se dřevem prováděli kvalifikovaní pracovníci, neboť je žádoucí určitý um, znalosti a zkušenosti.

Další výhodou nábytku z masivu je to, že se dá (v některých případech) opravit. Možnosti opravy nábytku záleží na použité povrchové úpravě, která bývá v nejčastějších případech lakovaná. Na oblibě v poslední době získává také vosk a olej, které vyzvednou strukturu dřeva, ale které vyžadují zvýšenou běžnou péči. Odřeniny na nábytku se mohou vybrousit a přelakovat, popř. převoskovat a přeolejovat, některé díly je možné vyměnit. Dřevěný nábytek se navíc oproti nábytku z lamina nebo dřevotřísky jen tak snadno nerozbije a nerozviklá. Odborníci tvrdí, že masiv vydrží až desetkrát déle než nábytek z lamina.

Mezi hlavní nepřítele masivního nábytku patří vlhkost a příliš velké sucho. Jediné místo, kam se masivní nábytek nedoporučuje, je kuchyň a koupelna. Dřevo je živý, vysoce porézní materiál, který je schopný přijímat a poté vydávat velké množství vlhkosti z okolního prostředí, proto mu vyhovuje stálé prostředí bez výrazných výkyvů teplot a vzdušné vlhkosti. Jeden centimetr krychlový dřeva může při teplotě 20 °C absorbovat a uvolňovat 25 mg vody při změně své vlhkosti od 7 do 13 %. Dřevo se tak stává do jisté míry regulátorem kolísavého stavu vlhkosti v interiéru. Zvýšená vlhkost zapříčiňuje také vznik barevných změn na povrchu dřeva.

Nábytek z masivu může být tedy spolehlivým ukazatelem zdravého prostředí, ve kterém žijeme, neboť pozorování případných změn nám napoví, že v naší domácnosti není něco v pořádku. Vybavit dům celodřevěným nábytkem je optimálním řešením pro ty, kteří si chtějí do domu nastěhovat zdraví a přírodu.

Druhy dřevin

Nejvyužívanějším materiálem na výrobu nábytku z masivu jsou měkké dřeviny. Mezi tyto druhy se řadí především jehličnany. Nábytek z borovicového a smrkového masivu je na našem trhu zastoupen v nejhojnějším počtu především díky jeho nízké ceně. Tento nábytek je poměrně kvalitní, ale jelikož se jedná o rychle rostoucí dřevinu, kvůli menší tvrdosti dřeva je také náchylnější k poškození. Má široké letokruhy a často výrazné suky.

Naopak nábytek z tvrdších dřevin prokazuje výrazně vyšší stupeň kvality. U nás se za tvrdé dřeviny považuje dřevo z dubu, buku a břízy. Tyto listnaté stromy mají dřevo s vyšším stupněm tvrdosti a nábytek je proto pevnější, odolnější a zároveň také kvalitnější. Užší letokruhy a minimum suků působí jemněji a lépe se přizpůsobí Vašemu interiéru. Tato skutečnost se také projevuje na jeho ceně, která bývá vyšší.

Porovnání cen

Za dřevěný masivní nábytek si připlatíme zhruba o 20 – 30 % více. Častou zdánlivou konkurencí masivu jsou především cenově dostupnější materiály jako lamino s obsahem nejrůznějších lepidel a pojidel. Na první pohled bezkonkurenční ceny nábytku z lamina nedosahují vlastně ani pořizovací ceny dřeva, natož ceny za ruční práci truhláře. Naproti tomu dřevo je mnoha generacemi prověřený materiál bez jakýchkoliv nežádoucích účinků, který je vhodný jak pro děti, tak pro alergiky. Všeobecným doporučením je raději si pořídit kvalitní kus dřevěného nábytku, než investovat do nekvalitního nábytku za rádoby rozumné ceny, který ani zdaleka nemá takové vlastnosti a životnost jako nábytek z masivu.

Specialista na nábytek z masivu garantuje všem zákazníkům nábytek vyrobený z prvotřídních dřevin buku, jádrového buku, dubu a borovice, který vyrábí truhláři s mnohaletými zkušenostmi. Naší prioritou je spokojený zákazník, který se bude těšit z kvalitního dřevěného nábytku z masivu. Není pro nás problém nábytek jakkoliv upravit dle přání zákazníka.

MmE1MWRhOT